Vastutustundlik mängimine

Vastutustundlik mängimine

Vastutustundlik mängimine on hasartmängudega seotud meelelahutusvaldkonnas väga oluline ja ka väga delikaatne teema. Hasartmängude mängimine on üks vanimatest meelelahutusvormidest ning samuti on selle liigtarvitamine on olnud probleemiks juba aegade algusest. Kuid viimasel ajal, kui aina tõusvama populaarsuse joones on online-kasiinod, on ka probleemmängimise ja sõltuvusega seotud küsimused ja mured pisut muutunud.

On väga oluline, et kõik nii ise hasartmänguteenuseid tarbivad inimesed kui ka nende lähedased oleksid ohtudest informeeritud ja abistamisvõimalustest teadlikud. Seetõttu on kasiino.com kokku pannud informatsioonipaketi kõigest vastutustundliku mängimisega seonduvast.

Kõik korralikud online-kasiinod soovivad oma klientidele pakkuda turvalist ja meelelahutuslikku keskkonda, kuid ükski kasiino ei suuda kunagi kontrollida oma mängijate täielikku hasartmängutegevusega seotust. Veebikeskkonnas mängides on isegi lihtsam sõltuvusega kokku puutuda, kui maapealsetes mängukohtades sest:

  • Üksi mängides on võimalik jääda täielikult anonüümseks
  • See on saadaval 24/7 ja tänu tänapäevastele mobiililahendustele ka igal pool
  • Selle puhul on võimalus luua virtuaalne identiteet
  • Kodus arvuti taga või mobiilis mängimine ei näi probleemina ning ei osata eristada probleemset käitumist meelelahutusest

Mis on hasartmängusõltuvus ja kuidas seda ära tunda?

Suurem osa inimesest kasutavad seda vormi küll mõistlikult ja tõepoolest vaid meelelahutuseks, kuid probleem tekib siis, kui hasartmängimine on muutunud patoloogiliseks. Sellisel juhul on tegemist impulsi kontrolli häirega ehk inimene ei suuda vastu panna kiusatusele mängida. See võib aga omakorda kahjustada inimese sotsiaalseid, tööalaseid, materiaalseid ja perekondlikke väärtusi ning kohustuste täitmist.

Seetõttu on väga oluline, et mängija ise näeks endal ja et ka tema lähedased märkaksid tunnuseid, mis võivad viidata sõltuvuse olemasolule või selle tekkimisele ning et sellega kokkupuutuv isik saaks abi nii kiiresti kui võimalik.

Jälgi enda või lähedase puhul järgmisi tunnuseid ning juhul, kui märkad vähemalt viit või rohkemat neist, viitab see situatsioon patoloogilisele hasartmängimisele:

  • Pidev hõivatus hasartmängudega (nendest rääkimine, meenutamine, planeerimine, ideede otsimine rahastamiseks jne)
  • Mängitavate summade suurendamine, et põnevustaset üleval hoida
  • On püüdnud mängimist kontrollida, vähendada või lõpetada ja korduvalt ebaõnnestunud
  • Kui püüab mängimist vähendada või lõpetada, ärritub või on rahutu
  • Hasartmänge peetakse põgenemisviisiks muude probleemide eest
  • Püütakse pidevalt kaotatud raha tagasi teha
  • Hasartmängudega seotuse astme varjamine või selle kohta valetamine lähedastele või arstidele
  • Hasartmängude rahastamiseks ebaseaduslike viiside kasutamine või väärtuslike esemete müümine
  • Oluliste väärtuste (suhete, töö, hariduse, karjäärivõimaluse vms) ohtu seadmine või kaotamine
  • Teistele rahalise leevenduse saamiseks toetumine

Kuidas sõltuvus kujuneb?

Hasartmängusõltuvus kujuneb läbi nelja faasi – võidukaotusemeeleheite ja lootusetuse.

Võidu faasis inimese jaoks on mängimine põnev, tihti algab see ka suurema võiduga, mistõttu jääb õhku positiivne tunne ja mulje, et võita võib veelgi. Mängitakse aina rohkem ning üldjuhul viib see ka panuste ja ajakulu suurendamiseni.

Kaotuse faasis muretseb inimene mängimise pärast aina rohkem. Kuna võitudest on saanud kaotused, püütakse raha tasa teha. Laenatakse raha, jäetakse tööle minemata, valetatakse lähedastele ja võlad hakkavad kuhjuma.

Meeleheite faasi jõudnud inimesel puudub kontroll oma mängutegevuse üle täielikult. Mängimise järgselt tuntakse häbi ja süütunnet, kuid mängimist lõpetada ei suudeta. Mängimise finantseerimiseks võib isik varastada ja raha välja petta ning kohale hakkavad jõudma ka tagajärjed: töö kaotamine, abielulahutus, arreteerimine vms.

Lootusetuse faasis olevad inimesed on jõudnud absoluutsesse põhja. Nad ei usu, et abi andmine oleks võimalik või et keegi üldse hoolib, samuti võidakse kuritarvitada suurtes kogustes alkoholi ja/või uimasteid ning planeerida või sooritada enesestapukatseid.

Mida saavad kasiinod teha, et oma kliente kaitsta ning nende sõltuvusse jäämist vältida?

Online-kasiinode enda huvides on samuti see, et kõik nende kliendid peaksid oma tegevust nende keskkonnas meelelahutuseks, mitte rahateenimise võimaluseks. Kuna sõltuvuses olevate mängijate kaotussummad võivad olla väga suured ja inimesed meeleheitel, siis võib nii mõnigi kord juhtuda, et kasiino kaevatakse kohtusse, looga minnakse meediasse vms ning ükski kasiino ei soovi enda nimega seonduvat ülinegatiivset sõltuvuslugu, mille juures neil endil ei ole millegagi end õigustada. Seega on kasiinod, kellel selline võimalus on, oma veebilehele sisestanud tööriistad, mille abil mängija end ise soovi korral kontrollida saab.

Alaealiste hasartmängutegevuse keelamine

Alaealiste kaitsmiseks ei tohi Eesti seaduste kohaselt õnne- ega osavusmänge mängida alla 21-aastased isikud. Samuti ei ole lubatud alla 21-aastastel viibida õnnemängu mängukohas.
Spordiennustuse ehk totoga ei tohi tegeleda alla 18-aastased isikud ning loteriid ei lubata mängida alla 16-aastastel.

Eestis litsentsitud veebikasiinodes ei ole võimalik alaealistel kontot juba veebilehe tehnilise ülesehituse tõttu avada ja raha peale mängida, sest kõik kontod registreeritakse isikukoodi alusel ning koodi ja isiku kattumist kontrollitakse registreerumisel. Samuti toimub teatud summas väljamaksete sooritamisel identiteedikontroll, mis tähendab kliendi jaoks dokumendikoopiate esitamist.

Juhul, kui on võimalus, et seadet, mille kaudu Sa oma online-kasiinosse sisse logid, võivad kasutada ka alaealised isikud ning Sul ei ole nende tegevuse üle täielikku kontrolli, soovitame kasutada selliseid teenusepakkujaid nagu NetNanny ja CyberPatrol, mille testimine on tasuta või ka täiesti tasuta programmi ParentalControl Bar.

Enesehinnangu test

Kui Sa arvad, et Sul on hasartmängusõltuvus või kui Sa ei oska päris täpselt hinnata, kas Sul võib olla kalduvus sõltuvusse jäämiseks, soovitame Sul läbi teha testi, mis on kokku pandud professionaalsete firmade poolt ning mille tulemus annab Sulle hinnangu sõltuvuse taseme kohta ning sealt edasi on juba lihtsam mõelda, kuidas edasi käituda.

Enesekeelamine/Enesevälistus

Enesevälistamine on tööriist, mida on kõige lihtsam kasutada, kui Sul on tekkinud tunne, et peaksid end hasartmängukeskkonnast mõneks ajaks välja lülitama. Enesevälistamise saab oma kontole määrata teatud perioodiks, mille kasiino on Sulle pakkunud. Määratud perioodi jooksul ei ole Sul võimalik oma kontole sisse logida ning ühtegi panust ega sissemakset teha. Kui periood on lõppenud, avaneb kontole ligipääs taas automaatselt ning saad konto kasutamist jätkata nagu varem või ka soovi korral endale uue piirangu seada.

Maksu- ja tolliametis seatud enesevälistus

Eestis viibides on igal isikul võimalik seada ka täielik enesevälistus kõikidele hasartmängutegevustele (v.a kiirloterii) Eesti Maksu- ja Tolliameti kaudu. Seda saab seadistada nii e-maksuameti kodulehel, esinduspunktis või kasiinos 6ks kuni 36ks kuuks. Kui isik on omale seadnud Maksu- ja Tolliameti piirangu, siis hõlmab see nii maapealseid kasiinosid kui online-kasiinosid, mis tähendab, et isikul ei ole lubatud siseneda ühtegi kasiinosse ega õnnemänguasutusse, samuti ei ole tal lubatud avada ega kasutada kaughasartmänguteenuseid. Siinkohal on oluline märkida, et kontrollitakse ainult litsentsitud kasiinosid ning kui isik otsustab avada konto mõnes veebikasiinos, millel Eestis puudub tegevusluba, siis kahjuks ei saa selles osas mingeid keelde rakendada. Täpsed juhised ja rohkem informatsiooni Maksu-ja Tolliameti piirangu seadmise kohta leiad siit.

Sissemakselimiit

Sissemakselimiit on väga lihtne viis kontrollida rahasummat, mida endal hasartmängude peale kulutada lubad. Sellise limiidi saab seada enda valitud perioodiks, näiteks üheks päevaks, nädalaks või kuuks (variandid olenevad kasiinoti), näiteks võid otsustada, et ühe nädala (7 päeva) jooksul saad sisse maksta maksimaalselt 100 eurot. Limiit toimib tagasivaates, ehk siis kohe, kui oled limiidi seadnud, võtab see arvesse sellest hetkest 7 eelneva päeva jooksul tehtud sissemakseid. Kui limiit nulli läheb, on taas võimalik sissemakseid teha.

Loomulikult on võimalik mängijal endal limiidi summat ja ka soovitud ajaperioodi muuta, kuid seda tehes tuleb silmas pidada järgnevat:

  • Limiidi vähendamisel summa ja/või ajaperioodi osas jõustub see koheselt ehk alates hetkest, kui kinnitad väiksema limiidi, hakkab see toimima.
  • Kui limiiti aga suuremaks soovid teha, võtab jõustumine aega 7 päeva. Selline “mõtlemisaeg” on paika pandud selleks, et inimene, kes on endale limiidi paika juba pannud, on teinud seda teadlikult, ehk kaalunud oma võimalusi ja otsustanud teatud summa ja perioodi kasuks. Kui selle suurendamine järsku võimalikuks saab, võib tegemist olla märgiga, et isikul on tekkinud hasart ja ta soovib mängimisele rohkem raha kulutada kui algselt otsustatud. Seetõttu on paika pandud “puhkeperiood”, mille ajal muudetud limiit veel ei toimi ning mängija saab siiski järgi mõelda, kas limiidi suurendamine üldse võimalik on.

Kaotus- või panustamislimiit

Lisaks sissemakselimiidile on olenevalt online-kasiinost võimalik seadistada ka muid limiite, näiteks, kaotus- või panustamislimiite (võib olla nimetatud ka kui mängimise piirang). Kaotuslimiit põhineb Sinu netokaotustel ning panustamislimiit võtab arvesse kõiki panustatud summasid.

Kust leida abi, kui kasiinode pakutud tööriistad enam ei aita?

Online-kasiinod pakuvad küll mitmeid võimalusi oma klientidele mängutegevuse kontrolli all hoidmiseks, kuid kuna nende seadmine põhineb siiski mängija enda otsusel, siis ei saa nende võimalustega rakendada täielikku kontrolli. Ka Maksu- ja Tolliameti piirangud ei ole igavesed ning kui enda tahtejõud ei ole piisavalt suur, siis võib üks asi teiseni viies siiski lõppeda olukorras, kus tuleb mujalt abi küsida. Eestis tegelevad hasartmängusõltuvusega professionaalselt kaks organisatsiooni, Eesti Hasartmängusõltlaste Ühing ning Hasartmängusõltuvuse Nõustamiskeskus. Allpool oleme välja toonud ka mõlema organisatsiooni kontaktid.

Hasartmängusõltuvusega tegelevad organisatsioonid Eestis

Soovitame kõigil oma klientidel mängida vastutustundlikult ja pidada meeles, et kasiinomängud on mõeldud eelkõige meelelahutuseks. Me ei soovita kasutada kasiinos mängimist sissetuleku teenimise allikana. Kui tunned, et mängud ei paku enam lõbu ja Sul tekivad sõltuvuslikud nähud, soovitame otsida professionaalset abi.