Händikäpiga panustamine

Händikäpiga panustamist kasutatakse peamiselt punktiarvestusega spordialadel (nt jalgpalliskorvpallis, tennises või hokis), aga lisaks kasutatakse seda ka näiteks WRCs või hobuste võidujooksus.

Händikäpiga panustamine mõjutab seda, kuidas panuseid esitletakse ja selleks, et osata händikäpi koefitsiente tõlgendada ja korrektselt panuseid teha, pead sellest panuse tüübist täpselt aru saama.

Mis on händikäpiga panustamine?

Händikäpiga panustamine on niisugune panuse tüüp, mille puhul muudab kihlveopidaja erineva tugevusega võistkondade vahelise võistluse võrdsete võistkondade heitluseks, andes teatud võistkonnale/võistkondadele virtuaalse eelise.

Punktipõhistel aladel tekitatakse võrdsed võimalused tavapäraselt nii, et eeldatavalt nõrgema meeskonna punktisummale lisatakse lihtsalt mingi arv punkte.

Näiteks kui võistkond X oleks võistkonna Y vastu favoriit, siis annaks kihlveokorraldaja FC Florale händikäpiga 2-0 eduseisu.

Kui teed niisuguse händikäpiga panuse võistkonnale X, aga X võidaks vaid 1-0, oleksid händikäpi rakendamise järel kaotaja. Selle händikäpi kontekstis kaotaks võistkond X selle matši 1-2.

Pea meeles, et händikäpile panustades rakendatakse händikäppi vaid selle võistleja tulemusele, kellele panustad.

Kuidas händikäpiga panuseid esitletakse?

Ülaltoodud näite puhul võidakse händikäpi koefitsiente esitleda näiteks järgmiselt:

Ball with crown

Võistkond X (-2) 2.0

Händikäpiga viik (-1) 3.0

Võistkond Y (+2) 2.0

Matš lõppes võistkonna X 1-0 võiduga, aga kui oleksid panustanud X-ile, oleksid oma panuse kaotanud. Selleks, et oma panuse vähemalt tagasi saaksid, peaks võistkond X lööma vähemalt händikäpiga võrdse arvu väravaid.

Kui panustaksid händikäpiga viigile, siis võidaksid oma panuse, sest X võitis mängu täpselt händikäpis määratud edumaaga. Händikäpiga viigile panustades on oluline see, mitme väravaga üks meeskond teist võidab, mitte see, mitu väravat mängus kokku lüüakse.

Kui panustaksid Levadia võidule, siis Su panus võidaks, sest händikäpiga korrigeerituna võitis Levadia matši 2-1.

Ilma viigita händikäpi panuste tegemine

Händikäpi panuste eesmärk on teha ühepoolsed spordivõistlused põnevamaks ja ahvatlevamaks panustamisvõimalusteks neile, kes naudivad panustamist.

Selle panuseliigi puhul ei paku kihlveokorraldajad viigikoefitsienti nii et panuse kontekstis on matšil kindlasti võitja, sõltumata matši tegelikust tulemusest.

Ilma viigita händikäpi puhul antakse teatud võistkondadele poolikute punktidega händikäppe.

Näiteks oletame, et panustad Eesti ja Saksamaa vahelisele korvpallimatšile, kus Eestile on antud händikäp +8,5. Sa teed panuse Eesti võidule. Matš lõppeb Saksamaa 87-80 võiduga, aga tänu Eesti +8,5 händikäpile on matši tulemus Sinu panuse kontekstis 87-88,5 ja Sinu panus võidab. Viigiline tulemus poleks sellise händikäpi järgi kuidagi võimalik, sest poolikuid punkte korvpallis teenida ei saa.

Liigade üldtulemustele panustamine händikäpiga

Liigade üldtulemustele panustamine on kõige populaarsem händikäpiga panuste rakendamise viis. Selle puhul saad ennustada, kuidas Sinu valitud meeskonnal hooaja jooksul läheb.

Liiga üldtulemustele händikäpiga panuste tegemisel pead panuse panema hooaja alguses, valides turniiritabelist endale meelepärase tiimi ja händikäpi. Liiga favoriidile pakutakse tavapäraselt nullhändikäppi. Kõigile teistele tiimidele määratakse händikäpp vastavalt sellele, kui head väljavaated vastaval võistkonnal hooaja jooksul on. See tähendab, et suurema händikäpi saavad võistkonnad, kes on nõrgemad. Kõige selle eesmärgiks on võistkondade koefitsientide võrdsustamine.

Kui kõik händikäpid on kogutud punktisummadele lisatud, moodustub tabel, mille alusel makstakse välja võidusummad, ning seejärel saad teada, kas Sinu panus oli edukas.

Mis panus on aasia händikäp?

Aasia händikäpiga panused on eelkõige jalgpallis ja jäähokis populaarsed panused, mille puhul meeskondadele määratakse händikäpid vastavalt meeskondade tasemele nii, et võitmiseks peab tugevam meeskond rohkem väravaid lööma. Esmakordselt kasutati Aasia händikäpi Indoneesias ja populaarsust hakkas süsteem koguma 21. sajandil. See on hajutatud panuse vorm.

Händikäppide suurused varieeruvad reeglina poolest väravast mitme väravani ja händikäppide sammuks on enamasti pool väravat. Võtmeerinevus Aasia ja tavalise händikäpi vahel on see, et Aasia händikäpi puhul kasutatakse mittetäisarvulisi händikäppe. Iga panuse puhul panustad sisuliselt kahele händikäpile – ühele täisarvulisele ja ühele mittetäisarvulisele händikäpile. See tähendab, et pärast punktiseisu tasandamist seis viigiline olla ei saa ja tulemuseks võib olla ainult ühe meeskonna võit.

Näiteks:

FC Flora (-1, -1.5) vs FC Levadia (+1, +1.5)

Selle näite puhul peaks FC Flora võitma mängu vähemalt kahe väravaga, et Sa oma panuse võidaksid.

Aga kui FC Flora võidaks ühe väravaga, oleks täisarvulise händikäpi tulemus viik ja mittetäisarvuline händikäp annaks võidu Levadiale. Kui oleksid sel juhul panustanud Florale, teeniksid tagasi poole oma panusest. Levadiale panustades saaksid tagasi poole oma panusest panustatud suuruses ja ülejäänud panuse koos kihlveokorraldaja koefitsiendile vastava võiduga.

Kokkuvõte

Händikäpile panustamine on hea võimalus, kuidas saad ka ühepoolsete mängude jälgimise enda jaoks põnevamaks muuta. Pärismängus ei saa kunagi ükski jalgpallimeeskond kaheväravalist või korvpallimeeskond 10-punktilist edumaad, aga händikäppidega on see võimalik tekitada. Proovi järgi ja lubame Sulle, et see panuseliik hakkab Sulle meeldima!

Soovitame kõigil oma klientidel mängida vastutustundlikult ja pidada meeles, et kasiinomängud on mõeldud eelkõige meelelahutuseks. Me ei soovita kasutada kasiinos mängimist sissetuleku teenimise allikana. Kui tunned, et mängud ei paku enam lõbu ja Sul tekivad sõltuvuslikud nähud, soovitame otsida professionaalset abi.