Kasiino võidud ja tulumaks

Eesti riik on hasartmängude maksustamise osas teinud kõik endast oleneva, et süsteem oleks võimalikult lihtne. Eriti mängijate jaoks. Seetõttu on kõik võidud Eesti online kasiinodes ja maapealsetes kasiinodes mängijate jaoks maksuvabad. Teisisõnu, sõltumata sellest kas mängida online kasiinos või maapealses kasiinos, võite ei maksustata.

Hasartmängumaks on tasumiseks kohustuslik ainult korraldusloa või registreeringu alusel Eestis tegutseva hasartmängu korraldaja jaoks.

Õiguslik raamistik

Eesti hasartmänguseadus sätestab reeglid operaatoritele tegevuslubade jagamisel, loetleb karistused seaduse rikkumise eest ja reguleerib, kuidas tuleks hasartmängumaksu laekumine riigieelarves jaotada.

Lisaks annab raamistiku hasartmängude osas oluline reklaamiseadus, mis kirjeldab kuidas hasartmänge tarbijatele võib turundada. Põhireegel ütleb siin, et “hasartmängureklaam ei tohi sisaldada hasartmängus osalemise või mängukoha külastamise õhutamist ega informatsiooni, mis võiksid vihjata, et hasartmängude mängimine aitab kaasa nendega majandusliku edu saavutamisele.”

Seadus nõuab, et operaatorid oleksid oma käitumises ja teenuse pakkumises hoolsad, nad peavad teadma ja tuvastama oma klientide isikut, kaardistama ettevõtte riskivalmiduse ning rakendama rahapesu takistamisega seotud menetlusreegleid, sealhulgas alluma järelevalvekohustusele ja teatama kahtlastest või ebatavalistest tehingutest.

Lisaks üldreeglitele on hasartmängukorraldaja kohustatud rakendama hoolsusmeetmeid ka võitude väljamaksmisel, panuste tegemisel või mõlemal juhul, kui kliendi sissemakse või väljamakse summa kasiinodes on vähemalt summas 2000 eurot.

Kes peab Eestis maksma hasartmängumaksu?

Hasartmängumaksu tuleb Eestis tasuda ettevõttel, kes tegeleb hasartmängude korraldamisega. Mängijad oma võitudelt mingeid makse tasuma ei pea. Hasartmängude alla kuuluvad loteriid, spordisündmustele tehtud kihlveod, õnne- ja osavusmängud kasiinodes ning ka online pokkeritubades või maapealsetes kasiinodes korraldatavad pokkeriturniirid.

Hasartmängumaksu määr sõltub konkreetsest mängu liigist. Maksustamisperiood on üks kalendrikuu (v.a kommertsloteriid ja õnnemänguturniirid). Eelmise kuu maksudeklaratsioon tuleb esitada Eesti Maksu- ja Tolliametile järgmise kuu 15. kuupäevaks.

Online kasiinod ja maapealsed kasiinod

Kaughasartmänguks loetakse Eestis hasartmängu korraldamist viisil, kus mängu tulemuse määrab elektrooniline seade (juhuslike numbrite generaator) ja mängija saab mängus osaleda elektrooniliste sidevahendite, sealhulgas nutitelefoni, interneti ja teiste meediateenuste kaudu.

Maapealsed hasartmängud on korraldamiseks lubatud ainult eraldi hoones, hotellis, konverentsikeskuses või vaba aja veetmise asutuses või ärihoones ja kaubanduskeskuses, kui ärihoone muude ruumide kaudu ei ole võimalik õnnemängudeks kasutavasse mängukohta siseneda ja kui samas majas ei ole eluruume.

Õnnemängude või osavusmängude mängukoht ei tohi asuda ka kinnistul, mida kasutatakse koolieelse lasteasutuse, põhikooli, gümnaasiumi, kutseõppeasutuse, huvikooli, noorte püsilaagri või laste hoolekandeasutusena.

Maismaa ja online kasiinode puhul maksumäärade osas mingit eristamist ei ole, sest nii ühel kui teisel juhul rakenduvad täpselt samad maksumäärad.

Maksumäärad

Sõltuvalt mängu liigist on seaduse järgi kehtestatud hasartmängumaksu määrad erinevad. Eestis hetkel kehtivad hasartmängumaksu määrad on järgmised:

  • Kasiinodes mänguautomaadil õnnemängu korraldamise korral 300 eurot iga õnnemängu korraldamiseks kasutatud mänguautomaadi kohta ja 10% mänguautomaatidel tehtud panustest laekunud summast, millest on maha arvatud võitude väljamaksed;
  • Kasiino mängulauas õnnemängu korraldamise korral 1 278,23 eurot iga mängulaua kohta;
  • Õnne- või osavusmängu kaughasartmänguna korraldamisel 5% sissemakse summast, millest on maha arvatud mängijate saadud võidud;
  • Õnnemängu turniiri korraldamise korral 5% turniiril osalemistasudest ehk sissemakse kaudu laekunud summast, mis on turniiril osalejate poolt hasartmängukorraldajale tasutud osalemistasude kogusummana ja mis moodustab turniiri auhinnafondi ja korraldaja tasu;
  • Toto korraldamisel 5% panustega saadud summast, millest on maha arvatud võidud;
  • Loterii korraldamise korral 18 % loteriipiletite müügist laekunud summast (siia alla lähevad näiteks Eesti Loto poolt Eestis müüdud piletid);
  • Mänguautomaadil osavusmängu korraldamise korral 31,95 eurot osavusmängu mänguautomaadi kohta;
  • Kommertsloterii korraldamisel peab Eestis maksma ettevõtte Eesti Loto loteriipiletitega sarnaselt 18% auhinnafondist.

Siinkohal tuleb siiski rõhutada, et Eesti parlamendis on vastu võetud uus seadus, mille järgselt hasartmängud on tulevikus kõrgemalt maksustatud. Seaduse järgi tõuseb kasiino teenuste ja loteriide praegune maksumäär 2024. aastal 6 protsendini ja 2026. aastal 7 protsendini.

Loteriide ja kommertsloteriide maksumäär tõuseb alates 2024. aastast 18 protsendilt 22 protsendile, kasiino mängulaudade maksumäär tõuseb 1278,23 eurolt 1406 eurole ning mänguautomaatide maksumäär ümardatakse 31,95 eurolt 32 eurole.

Nende määrade tõstmine on mõeldud Eestis tegutsevaid turuosalisi minimaalselt mõjutama ja seega ei too see ilmselt kaasa vajadust hasartmängutööstuse põhjalikuks ümberkorraldamiseks ja laiemalt seaduste ning hasartmängude mängimisega kaasnevate mõjude ülevaatamiseks.

Maksude tasumine

Maksu- ja muid riigi ees olevaid nõudeid on mugav tasuda Eesti Maksu- ja Tolliameti e-teenuste keskkonnas e-MTA. Makseid saab teha krediitkaardiga või pangalinkide kaudu. Pangalingid on saadaval SEB Panga, Swedbanki, Luminor Panga, LHV Panga ja Coop Panga klientidele.

Välisriigi kodanikud, kasiinomaksud ja lotovõidud

Eesti maapealsetes kasiinodes ja Eestis asudes Eesti online kasiinodes mängivad välismaalased lähevad sisuliselt võitudelt makstavate maksude osas täpselt samade seaduste alla nagu Eesti kodanikud. See tähendab, et saadud tulu on Eestis litsentseeritud kasiinodes ja hasartmängu Eesti territooriumil mängiva välismaalase jaoks tulumaksu tasumise kohustuseta.

Küll aga peavad need välismaalased igal pool mujal, kui Eesti territooriumil mängides tasuma võitude pealt tulumaksu vastavalt asukohariigi seadustele. Nimetatud asjaolu, et hasartmängudega seotud võidud on Eestis maksuvabad on Eestisse toonud palju pokkeriturniire ja mängijaid, kes soovivad neist turniiridest osa võtta.

Samamoodi on Eesti Loto võidud välismaalaste jaoks tasuta, ehk siis nad ei pea Eestis lotot mängides ja raha võites tulumaksuseaduse aluselt võitudelt täiendavalt tulumaksu maksma.

Eesti mängijate puhul välismaa online kasiinodes mängimine

Üheks Eestis ametlikult korraldusloa või registreeringu alusel tegutsevas online kasiinos mängimise suurimaks eeliseks on see, et hasartmänguvõidud on tulumaksu maksmise kohustuseta. Seega maksude maksmise seisukohast on võidud tasuta ning mängija ei pea Maksu- ja Tolliameti tulumaksudeklaratsioonis saadud tulu deklareerima.

Küll tuleb aga Eesti mängijatel, kes valivad mängimiseks mõne välismaa online kasiino, mis ei ole Eestis litsentseeritud, tasuta tulumaksuseaduse alusel võitudelt tulumaksu protsent. Need hasartmänguvõidud tuleb iseseisvalt deklareerida oma iga-aastases tulumaksudeklaratsioonis.

Jackpottide ja suurte väljamaksete käsitlemine

Maksude tasumine muutub eriti oluliseks küsimuseks siis, kui raha, mis võitudena õnnestub saada on väga suures summas. Õnneks ei ole Eestis mängimisel ei väiksemate võitude, ega ka suurte elumuutvate jackpotiga võitude puhul võitudelt maksude tasumise osas mingit erinevust.

Eestis litsentseeritud online kasiino maksab Eestis hasartmängude korraldajana riigile hasartmängumaksu ja mängijate jaoks on võidud tasuta ja online kasiino võitudelt mingit tulumaksu pole vaja maksta.

Majanduslikud mõjud riigieelarvele ja vastutustundlik mängimine

Hasartmängumaks laekub Eesti riigieelarvesse. Riigieelarves on Eestis litsentseeritud kasiinode ja muude hasartmängukorraldajate poolt tasutud hsaratmängumaksu laekumisest seadusega ette nähtud maksed Eesti Kultuurkapitalile summas, mille suurus vastab 47,8 protsendile hasartmängumaksust planeeritavast laekumisest ja millest 60,6 protsenti on suunatud kultuurihoonetele ja 3,8 protsenti kaunite kunstide ja rahvakultuuri erialade õpetajate loovtöö arendamiseks.

Hasartmängumaksust laekuva tulu näol on tegemist seega Eesti kultuuri ja sporti toetava laekumistega riigieelarvesse.

Kasiino.com ei soovita kellelgi mängida üle oma reaalsete rahaliste võimaluste ja me toetame vastutustundlikku mängimist. Kui sa tunned, et ei suuda kontrollida enam oma mängimisega seotud tegevust ja kaotusi ning need tekitavad sinus liigselt pingeid ja stressi, lõpeta koheselt hasartmängude mängimine. Vajadusel külasta veebilehte http://www.15410.ee/, kust leiad abi ja saad vastuseid hasartmängudega seotud probleemide lahendamisele.

Regulatiivsed väljakutsed ja tulevikuväljavaated

Üha rohkem eestlasi avastab, et online kasiinod on hasartmängusoovide rahuldamiseks kõige sobivam valik ja see on andnud viimase paari kümnendi jooksul suure tõuke valdkonna kiirele laienemisele. Sellele laienemisele on kaasa aidanud ka mitmed muud põhjused, nagu kiire interneti levik, tasuta mängud, kodus mängimise võimalus ja juurdepääsetavate mängude lai valik.

Kokkuvõte

Kokkuvõtteks võib öelda, et litsents, mida väljastab Eesti Maksu- ja Tolliamet annab kasiinooperaatoritele suurepärase võimaluse mänge pakkuda ja mängijatele ahvatleva võimaluse maksuvaba online kasiino mängude nautimiseks.

Eesti mängijate jaoks on nii online kasiino kui ka Eestis asuva maapealse kasiino võidud maksuvabad ehk võitudelt ei tule maksta mingit tulumaksu. Eesti riik on hasartmängudega seotud maksukohustuse asetanud online kasiinode teenust pakkuvatele ettevõtetele tehes sellega süsteemi oluliselt paremini jälgitavaks ja mängijate jaoks ka kindlasti mugavamaks.

Kuivõrd hasartmängude teenuse pakkumisega seotud maksud on Eestis võrdlemisi madalad on selline süsteem leidnud laialdase toetuse ka kasiinode valdkonna poolt. Põhjus selleks on väga lihtne. Nimelt kui võidud on mängijate jaoks maksuvabad, annab mängimise lihtsus inimestele täiendava motivatsiooni mängimist proovida ja suuremast käibest võidavad lõppkokkuvõttes ka kasiinod.