Spordiennustus on Eestis kiiresti populaarsust koguv valdkond. Nooremate mängijate puhul on suureks spordiennustuse kasuks rääkivaks argumendiks ka see, et kui online kasiinos saavad mängida vähemalt 21-aastased mängijad, siis spordiennustuse vanusepiir on vaid 18. Kui Sa aga tunned, et Sul on mängimisega seoses probleeme, saad endale lihtsasti internetis mängukeelu seada.

Kas spordiennustuse pealt tuleb tulumaksu maksta?

Kõik spordiennustuse võidud (kui ennustusteenuse pakkujal on Eestis ametlik tegevusluba) on tulumaksuvabad. See reegel kehtib ka kõigi teiste hasartmängudeks loetavate mängude võitude kohta. Mängukorraldaja aga tasub oma tegevuse eest hasartmängumaksu, millega toetatakse riiklikul tasandil paljusid olulisi eluvaldkondi.

Selleks, et maksumaksmine tagada ja mängimine üldiselt kontrolli all hoida, peavad Eestis kõik hasartmängukorraldajad hankima tegevusloa. Kui Sa siiski mängid portaalis, millel Eesti hasartmängukorraldusluba pole, pead kõigilt võitudelt maksma tulumaksu.

Mängudelt saadud tulu tuleb deklareerida, nagu kõik teisedki tulud, iga-aastases tuludeklaratsioonis. Seda, missugustel saitidel on Eestis luba spordiennustuse teenuse pakkumiseks luba näed Maksu- ja Tolliameti lehel.

Kas panustamine spordile võib olla püsiv tuluallikas?

Kui mujal maailmas on elukutselised spordiennustajad mitte väga haruldane nähtus, siis Eestis neid eriti ei leia. Põhjus selleks on väga lihtne – selleks, et spordiennustuse abil palgatööga võrreldavat või paremat tasu teenida, tuleb tohutult energiat ja vaeva panustada.

Tulusa spordi panuse tegemiseks tuleb iga panus põhjalikult läbi mõelda ja analüüsida. Kui Sul seda aega ja tahtmist pole, siis on parem suhtuda spordiennustusse ikkagi pigem kui mõnusat närvikõdi pakkuvasse meelelahutusse. Parem piirdu väikeste panustega ja osta panusega seotud spordivõistluse jälgimise kõrvale hea vein. Rusikareegel kipub spordiennustuses olema (sarnaselt pokkeriga) see, et pisike vähemus teenib kasumit tohutu enamuse teadmatute või juhuslike valikute arvelt.

Suurima „regulaarse teenistuse“ saavad tänapäeval pahatihti need mängijad, kes on leidnud mingi ebaausa eelise spordisaitide ees, kas siis pettuse, koefitsientide erinevuse ehk nn arbitraažpanuste pealt teenimise või suletud ringi siseinfo abil.

Leidub ka neid panustajaid, kes süüvivad põhjalikult statistikasse ja teevad panuseid analüüsi alusel, aga kuivõrd see töö on aeglane ja nõuab ka spordi ülihead tundmist, on neid siiski vähe. Lisaks analüüsivõimele ja spordi tundmisele, peab kasumlikkust ihkaval spordiennustuste tegijal olema ka teatud tüüpi iseloom. Eelkõige nõuab see väga tugevat enesedistsipliini.

Põhjuseks on see, et nende panuste puhul, kus panustaja võib oma võidus enam-vähem kindel olla, on ka koefitsiendid madalad. Ehk pigem jahivad püsivad panustajaid võimalusi, kus saab 50 eurost suhteliselt kindlalt 55 eurot teha, mitte neid võimalusi, kus hea õnne korral on võimalik ühe panusega 100 eurost 400 teha.

Kui suur on Eestis spordi totalisaatorite valik?

Arvestades Eesti suhteliselt pisikest rahvaarvu, on meie spordiennustuse saitide arv üsna suur. Kümmekond ennustussaiti peaksid ka kõige nõudlikumale mängijale pakkuma piisava valiku põnevaid võistlusi. Tõeliselt suurtest rahvusvahelistest tegijatest on Eestis ametlikult tegutsemas vaid bet365. „Ametlikult“ tähendab seda, et alates 2009. aastast peavad kõik Eestis spordiennustuse võimalust pakkuda soovivad saidid esmalt taotlema Eesti Maksu- ja Tolliametilt tegevusloa. Samas on avalik saladus, et see pole takistanud mängijatel ka teiste saitidega liitumast.

Populaarseim neist on ehk Betfair, mis pakub üsna omalaadset kihlveoteenust ehk formaati, kus kasutajad saavad panustada üksteise vastu. Eestis ametlikult tegutsevatest saitidest on populaarsemad veel Betsafe, Optibet, OlyBet ja Unibet. Kõigil neil saitidel ootab Sind rikkalik valik mänge, ükskõik kas Sind huvitab korvpalli ennustus, jalgpalli ennustus või hoki spordiennustus.

Kuna ka koefitsiendid ei kipu saitidel väga erinema, siis pigem valivad mängijad oma „koduportaali“ mitte niivõrd koefitsientide suuruse vaid pigem selle järgi, kui mugav või ebamugav üks või teine spordi totalisaator on. Panustamisvõimaluste osas on erinevate saitide suuremad erinevused seotud sellega, kui palju saab panustada reaalajas ja milline on mitmesuguste eripanuste (spordiväliste sündmuste panuste) hulk.

Oma olulist osa mängivad ka erinevad totalisaatori boonused. Kõik Eesti spordiennustused pakuvad Sulle mingis vormis tervitusboonust. Levinuimateks vormideks on rahaline sissemakseboonus ja tasuta või riskivabad spordi panused.

Spordiennustus Eestis on turvaline ja võimalusterohke

Hoolimata Eesti väiksusest on spordiennustuse sõpradele siin saitide ja võimaluste valik hea. Turul tegutseb nii laia rahvusvahelise haardega kui ka kohaliku fookusega tegijaid ja kui Sul on soov mistahes spordile panustada, leiad kindlasti mitu totalisaatorit, kes selleks võimalust pakuvad.

Mängija jaoks on hea ka see, et Eesti turule lubatud spordiennustuse saidid on põhjalikult kontrollitud ja peavad vastama rangetele nõuetele.